Jak si zatím Kingdom Come: Deliverance vede v českých recenzích?

20. února 2018 v 18:06 | Jakub Šlampa |  Články

Kingdom Come: Deliverance vyšlo přesně před týdnem a na svědomí ji má Warhorse Studio, v jehož čele stojí známá tvář Daniel Vávra. Toho můžeme znát jako předního vývojáře z veleúspěšného prvního dílu Mafie. O Kingdom Come: Deliverance se začalo mluvit zhruba před čtyřmi lety a už tehdy se její vývojáři netajili velkými ambicemi. Vávra se opřel i do veleúspěšného titulu Skyrim ze série The Elder Scrolls, který je podle něj plný chyb, trhaných animací a nesmyslných bugů. Kingdom Come: Deliverance v tomhle ohledu mělo být přesný opak.


Kingdom Come: Deliverance se řadí do žánru RPG her, ale dalo by se polemizovat, jestli neobsahuje i zásadní prvky typické pro survival žánr. Hráč se ujímá role kovářského učně Jindřicha, jehož cílem je pomstít smrt svých rodičů, kteří byli zavražděni při přepadení rodné vesnice. Mimo jiné se chce pokusit najít vzácný meč.

Recenze jsou spíše smíšené

Po dlouhé době se na scénu dostává nejočekávanější česká hra, a to také ve velkém stylu. O Kingdom Come: Deliverance se psalo skoro všude a poslední dva měsíce toho byl plný internet. Historický koncept hry, ve kterém se dostaneme do českých zemí za vlády Václava IV, fascinoval nejen české hráče, ale i ty zahraniční. Od začátku se vědělo, že hra bude postavena na realističnosti, a proto se ve hře objevují skutečné historické osobnosti. Potkat tak můžeme třeba Zikmunda Lucemburského. Bohužel se zcela absurdně ona realističnost odráží v některých recenzích poměrně negativně.

Můžeme říct, že se herní společnost dělí na dva pomyslné tábory. Ten první tvrdí, že se neposadí na zadek jenom proto, že se jedná o českou hru, a tudíž je potřeba zohlednit všechny chyby a nedostatky. Druhé skupině lidí se zase nelíbí až moc velká realističnost a špatné ovládání hry, se kterým se potýkají hlavně hráči používající ovladač. Takovým hráčům se nedaří souboje s mečem nebo páčení zámků.

Jak už jsem zmiňoval v úvodu tohoto článku, hra je postavena na realističnost a tomu jsou náležitě přizpůsobeny i všechny herní prvky a mechanizmy. Hráči zůstávají naprosto vyjevení poté, co si Jindřich začne poprvé stěžovat, že má hlad. Ejhle není jedinou starostí honba za pomstou, ale přibývá i starost s potravou, nebo dokonce s hledáním místa, kde se dá přenocovat.

Česká hra bez českého dabingu

Vzpomínáte si na dobu, kdy svou slávu získávaly hry Mafie a Mafie II? Pro tyto dvě hry byl typický naprosto dokonalý český dabing. Ono to vlastně zní docela logicky, že by česká hra od českých tvůrců měla mít český dabing. Toto se za poslední dobu stává opravdu jen zcela výjimečně. Ačkoliv se tvůrci český dabing moc přejí, už tak samotný vývoj schramstnul dost peněz, takže už nezbyly peníze na vývoj českého dabingu. I kdyby nějaké peníze zbyly, pravděpodobně by stejně byly investovány do dalšího vývoje. Samozřejmě je největší prioritou anglická verze, která se prodá na světovém trhu.

Český dabing nemá moc velkou naději na úspěch a pracovat se na něm nebude ani později. Je k tomu několik důvodů. Na anglickém dabingu se podílelo 50 herců, kteří nahrávali ve dvou studiích. Dabing celkově trvá zhruba 110 hodin, přičemž herci můžou kvůli hlasu dabovat pouze 4 hodiny denně. Nahrávání dabingu by se tedy protáhlo na několik měsíců. V neposlední řadě by bylo potřeba přepracovat animaci obličejů v takřka 4 hodiny dlouhých cut scénách. Je tedy zřejmé, že takové úsilí kvůli pár tisícům českým hráčům nemá smysl, nehledě na to, že by to bylo opravdu drahé.

Modifikace, co nahrazují patche

Ačkoliv se hra objevila na trhu teprve před týdnem, už teď je možné stáhnout spoustu modifikací. Některé z nich jsou pouhopouhé podvody, díky kterým si můžeme značně usnadnit práci. Pak je ale otázkou, k čemu to pak je. Nicméně existují i modifikace, které mění, či dokonce upravují některé chyby a herní prvky. Mezi takové stojí za zmínku třeba "Unlimited Saving", což umožňuje hru ukládat ve chvíli, kdy se vám zachce a nepotřebujete k tomu shánět žádný předmět, díky kterému pak hru uložíte, nebo modifikace "Faster Arrow", díky které se vystřelený šíp podstatně zrychlí. Protože hra očividně prošla grafickým downgradem, je k dispozici i mód BRB Reshad, který úplně změní grafiku a hra vypadá mnohem lépe.

Vyplatí se hru kupovat?

I když má Kingdom Come: Deliverance své mouchy a některé herní prvky nejsou očividně vhodné pro konzolové verze, i tak si myslím, že hru cenu si zakoupit a vyzkoušet na vlastní kůži. Několik desítek hodin dlouhý příběh a ručně zpracovaná mapa dokáže do hry vtáhnout a nepustit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám Kingdom Come: Deliverance líbí?

Hra naplnila mé očekávání 0% (0)
Mohlo to být lepší 100% (1)
Vůbec se mi nelíbí 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama